İzmir.net.tr – İzmir Şehir Portalı

3 özel eğitim merkezine 700 bin liralık yatırım

İZKA ve İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 3 özel eğitim merkezine yaptığı 700 bin liralık yatırımın açılış töreninde konuşan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, “Üstün zekalı öğrenciler kadar bu öğrencilerin de toplumda yer bulması, saygın olması bizim için son derece önemli. Toplumun en önemli görevlerinden bir tanesinin de bu olduğu kanaatindeyim. Çünkü bu çocukların hakları bu. Bu hakları vermeye başladık ve vermeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen ve İzmir Kalkınma Ajansı’nın (İZKA) destek verdiği Özel Eğitimde Mesleki ve Teknik Eğitimin kalitesinin geliştirilmesi projesi  kapsamında Konak, Buca ve Bornova ilçelerinde bulunan 3 özel eğitim ve meslek eğitim merkezinde toplam 7 atölyenin donanımı ve güçlendirilmesi yapıldı. Proje kapsamında toplam 700 bin lira yatırım yapıldı. Projenin açılışı İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi’nin katılımıyla Konak Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi’nde gerçekleştirildi.  Yapılan yatırımla, dikiş atölyelerine, dikiş, nakış, overlok, düğme ve ilik makineleri ile kesim makinesi, marangoz atölyesine, tezgah testere ve CNC makineleri, nakış atölyesine tam otomatik nakış makineleri alındı. Açılış töreninde konuşan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, bu okullara alınan özel eğitim öğrencilerinin bir kurul tarafından öğrencinin engel durumuna göre belirlendiğini söyledi. Yahşi, “Hafif orta ve ağır düzeydeki zihinsel engellerine göre sınıflandırma yapılıyor ve ona göre bu okullara yerleştirilmeleri sağlanıyor. Bu okullara yerleştirmeleri yapıldıktan sonra öğrencilerin kabiliyetleri doğrultusunda hangi bölüme yatkınsa o bölümü rahat bir şekilde seçebiliyor” dedi.

3 ÖZEL EĞİTİM MERKEZİNE 700 BİN LİRALIK YATIRIM

Okulların modern teknolojik araçlarla donatıldığını bunun için Milli Eğitim Bakanlığı’nın ciddi anlamda yatırımlarının olduğunu dile getiren Yahşi, “Sadece bu projemize yönelik şuan 700 bin liralık yatırımın var olduğunu görüyoruz. Tabi bu İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İZKA’nın yapmış olduğu bir yatırım. 7 tane atölyenin yenilenmesi, Konak merkezde 3, Buca ve Bornova’da 2’şer tane olmak üzere toplamda 7 merkezimiz var. Bunlarla bu çocukların meşgul edilmesi bunlarla eğitim öğretim hayatına atılmaları üretime dahil edildikleri kenara itilmedikleri adına güzel bir gelişme ve bunun daha da artırılması gerektiğini düşünüyorum. Bunu milli eğitim müdürü olarak değil bu eğitimin içinden gelen birisi olarak söylüyorum. Üstün zekalı öğrenciler kadar bu öğrencilerin de toplumda yer bulması, saygın olması bizim için son derece önemli. Toplumun en önemli görevlerinden bir tanesinin de bu olduğu kanaatindeyim. Çünkü bu çocukların hakları bu. Bu hakları vermeye başladık ve vermeye de devam edeceğiz” diye konuştu.

“ÇOCUKLARIN İSTİHDAM EDİLMESİ İÇİN KAPILARI ÇALACAĞIZ”

Engelli öğrencilerin istihdam edilmesine yönelik zaten devletin bir politikasının olduğunu ama bunun İzmir’de gönüllülük esasında daha da artırılması gerektiğini söyleyen Yahşi, “Buradaki öğrencilerimizin mutlaka özel sektörde karşılık bulması ve onların istihdam edilmesi yönünde bir çalışmamız olacak ve bu konuda biz de onların kapılarını teker teker çalmaya başlayacağız” dedi. Milli eğitim olarak dezavantajlı öğrencilere giysi yardımı hazırlığı yaptıklarını söyleyen Yahşi, “Benim burada gördüğüm atölye çok iyi bir atölye, büyük ihtimalle arma çalışmamızı buraya yaptıracağız. Elbiseleri temin ettik. Armalarımızı üzerlerine dikip öğrencilere dağıtacağız” diye konuştu.

Timur TARLIĞ / İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ