İzmir.net.tr – İzmir Şehir Portalı

İzmir Kuş Cenneti protokolü TBMM’ye taşındı

CHP İzmir milletvekilleri Mustafa Ali Balbay ile Murat Bakan, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın İzmir Kuş Cenneti’nin yönetimiyle ilgili önceki yıllarda İzmir Kuş Cenneti Koruma ve Geliştirme Birliği (İZKUŞ) ile yaptığı protokolü yenilememesini ve yapılan açıklamaları, soru önergeleriyle TBMM gündemine taşıdı.

295 kuş türünün yaşadığı ve bunlardan 108’inin kuluçkaya yattığı İzmir Kuş Cenneti’nin yönetimiyle ilgili olarak İZKUŞ ile Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü arasındaki protokol 4 ay önce sona erdi ve yenilenmedi. Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Sıkı’nın İzmir Kuş Cenneti’nin korunması için protokolün yenilenmesi çağrısı üzerine yazılı açıklama yapan Orman ve Su İşleri Bakanlığı, İZKUŞ’un üzerine düşenleri yerine getirmediğini öne sürerek, alanın yönetiminin tekrar Bakanlıkça yapılmasına karar verildiğini bildirdi. Basında yer alan haberlerde İZKUŞ’un bütçesinin 3 milyon TL olarak belirtildiğine değinilen Bakanlık açıklamasında, “Birlik tarafından değil 3 milyon, 3 kuruşluk bir harcama dahi yapılmamıştır” denildi.

KOCAOĞLU TEPKİ GÖSTERDİ

Bu açıklamaya kepki gösteren İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İZKUŞ Başkanı Aziz Kocaoğlu, protokol feshi kararının “haksız, mesnetsiz ve buram buram siyaset kokan bir karar” olduğunu söyledi. Başkan Kocaoğlu, “Bu tür haksızlıklara yıllardır yakından şahit olan İzmir kamuoyu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından alınan ‘fesih’ kararının ne anlama geldiğini de çok iyi bilmektedir” dedi. İzmir Kuş Cenneti için yaptıkları harcamanın minimum 26 milyon lira olduğunu açıkladı.

SORU ÖNERGESİ VERDİLER

Protokolün yenilenmemesiyle ilgili tartışmalar sükerken, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun yazılı yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi veren CHP İzmir Milletvekili Mustafa Ali Balbay şu sorulara yanıt istedi:

“Alanda yürütülen çalışmalar ve yatırımlarla hem ülke vatandaşlarının hem de Almanya, İngiltere, Hollanda, İsviçre, İtalya, Fransa, Japonya ve Norveç gibi dünya ülkelerinden vatandaşların ziyaret etmesinin sağlandığı Kuş Cennetinin protokolünün fesh edilerek yönetimin bakanlığa geçirilmesinin asıl gerekçesi nedir? Alanın gerçek yada tüzel bir başka kişi yada kurumlara devredilmesi mi planlanmaktadır? Birliğin başkan ve yönetim kurulunun Cumhuriyet Halk Partili yöneticilerden oluşması bu kararınızda etkili olmuş mudur? Birlik ve Büyükşehir Belediyesi tarafından bugüne kadar yapılan yaklaşık 26 milyon liralık yatırımların ve devam eden yatırımların tamamlanması bakımından alanın İZKUŞ’ta kalması ahlaki bir zorunluluk değil midir? Kuş Cennetine yapılan yatırımlar, ortaya konan tesisler ve gerçekleşmekte olan projelerin tamamlanması için protokol fesih kararınızı tekrar gözden geçirecek misiniz? Kararınızda herhangi bir değişiklik olmayacak ise İZKUŞ ve Belediyenin Kuş Cenneti için gerçekleştirdiği ve gerçekleştirmekte olduğu yatırımlara yapmış olduğu harcamayı İzmir halkının en doğal hakkı olarak görüp kurumlara ödemeyi düşünür müsünüz? Kuş cenneti için bundan sonraki süreçte bakanlık olarak hangi plan, proje ve yatırımları yapacaksınız? Bu yatırımlar için bakanlığınız tarafından ayrılan kaynak ne kadardır? Orman ve Su İşleri Bakanlığı olarak ülkemizin başka il ve ilçelerinde belediye yada diğer kurum ve kuruluşlarla var olan ama fesh edilen protokleri var mı?”

İMAR İDDİALARINI SORDU

Milletvekili Murat Bakan da verdiği soru önergesinde Bakan Veysel Eroğlu’na “İzmir Kuş Cenneti ile ilgili yapılan tüm çalışmaların yıllık faaliyet raporları düzenli olarak Bakanlık ile paylaşılmasına rağmen protokolün yenilenmemesinin nedeni olarak ‘Birliğin bütçesi 3 milyon TL ancak birlik tarafından değil 3 milyon, 3 kuruşluk bir harcama dahi yapılmamıştır’ açıklamasının somut dayanağı nedir? Kuş Cenneti’nin bulunduğu alanla ilgili bölgenin imara açılması ve satılması fikri olduğu iddiaları vardır. Bu iddialar doğru mudur” sorularını sordu.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ