İzmir.net.tr – İzmir Şehir Portalı

Kırkoluk çeşmesinin taşınma kararına tepki

İZMİR’in Ödemiş İlçesi’nde Salihli yolu üzerinde bulunan Kırkoluk çeşmesinin trafik sıkışıklığına neden olduğu gerekçesiyle belediye tarafından taşınmak istenmesi vatandaşların tepkisine neden oldu. Çeşmenin yakınlarında tezgah açan seyyar satıcılar karardan vazgeçilmesi için imza kampanyası başlattı.

Ödemiş Belediyesi, Bozdağ Yaylası’nda Salihli yolu üzerinde bulunan Kırkoluk çeşmesinin, trafiği rahatlatmak amacıyla taşınmasına karar verdi. Salihli, Ödemiş, Akhisar ve İzmir’den gelen yolcuların bu çeşmeden su doldurduğunu söyleyen esnaf ise çeşmenin tarihi olduğunu savunarak karara tepki gösterdi. Kırkoluk çeşmesinin 104 yıldan beri var olduğunu belirten pideci Şenay Sarıgül, “Burada tam 26 yıldır esnaflık yapıyorum. Bu çeşmenin taşınmasını istemiyoruz. Sadece bizler değil, buraya her hafta Turgutlu, Salihli, Manisa, Ödemiş hatta İzmir’den gelen vatandaşlar da buradan su dolduruyor. Tarihi çeşmenin kaldırılmasını asla istemiyoruz. Bunun için topladığımız imzaları belediyeye vereceğiz” dedi. İzmir’den geldiğini söyleyen Ünal Çınar ise “Bu tarihi çeşme uzun yıllardan beri burada var. Yoldan gelip geçenler burada hem dinleniyor hem de bidonlarını dolduruyor. Kaldırılması yerine trafik düzenlemesi başka şekilde de yapılabilir” dedi. Esnaftan İsmail Teke, çeşmenin taşınmasıyla işlerinin azalacağını belirterek Ödemiş Belediyesi’nin bu düzenlemeden vazgeçmesini istedi.

“TARİHİ İSE KURULDAN ONAY ALIP TAŞITIRIZ”

Çeşmenin karayolu üzerinde olmasının büyük sıkıntı yaşattığını söyleyen AK Partili Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, yolun dar olması nedeniyle ölümlü kazaların meydana geldiğini dile getirdi. Çeşmeye yaklaşık 250 metre uzaklıktaki Değirmenboğazı Mevkii’nde modern bir tesis yapacaklarını belirten Badem, “Kırkoluk çeşmesi tarihi değil, kurulun böyle bir tescili yok. Daha 3 gün önce Anadolu’da bir türbeyi taşıdılar. Eğer bu çeşmenin tarihi bir özelliği varsa, kuruldan onay alıp taşıtırız. Çünkü şuan orda hayati bir tehlike var. Karayolu üzerinde olmaması gerekiyor. Ayrıca orda satılan ürünlerin sağlık kontrolü yapılmıyor. Sergilerin hiçbir kontrolü yok. Daha da önemlisi, tuvaletleri yok. Biz mükemmel bir tesis yapıyoruz. Tesisin ihalesi bitti, çeşmeyi her halükarda taşıyacağız. Tehlikeli ve üzücü bir kazanın yaşanmaması için tedbir almak zorundayız” dedi.

Yüksel BALCI / ÖDEMİŞ (İzmir), (DHA)

FOTOĞRAF

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ