İzmir.net.tr – İzmir Şehir Portalı

Kızıldağ tekrar yeşile bürünecek

İZMİR’in Foça İlçesi’ndeki Kızıldağ Mevkii’nde çıkan orman yangını sonrası çoraklaşan bölgeler yapılacak çalışmayla tekrar yeşile bürünecek.

Foça İlçesi’nde Yenifoça Mahallesi’ndeki Kızıldağ Mevkii’nde 17 Nisan’da çıkan orman yangını, şiddetli rüzgarın etkisiyle büyüyüp, yayıldı. İzmir Orman Bölge Müdürlüğü’nün 50 arazöz, 15 ilk müdahale aracı, 10 su ikmal aracı, 5 dozer, 1 uçak ve 200’den fazla personel ile müdahale ettiği yangın, 24 saatte kontrol altına alınabildi. Toplam 100 hektarlık orman alanının zarar gördüğü yangından sonra Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı İzmir Orman İşletme Müdürlüğü’nce enkazın sahadan temizleme çalışmalarına başlandı.

Konuya ilişkin açıklama yapan İzmir Orman Bölge Müdürü Şahin Aybal, şunları söyledi:

“Akdeniz iklim kuşağında olan bölgemiz için elbette yaz aylarında orman yangınları kaçınılmaz bir tehlikedir. Bu nedenle vatandaşlardan önemle rica ediyoruz. Havaların ısınmasıyla birlikte çok daha dikkatli olmalarını gördükleri en ufak dumanı ücretsiz yangın ihbar hattımız Alo 177’ye bildirmelerini istiyoruz. Yangının çıkış nedeni adli makamlarca araştırılmakta ama tüm şüpheler ihmal ve dikkatsizlikten çıktığını gösteriyor. Vatandaşlarımızın içi rahat olsun. Biz Yeni Foça Kızıldağ mevkiini 2017 yılı bitmeden tekrar yeniden ağaçlandıracağız. Enkaz temizleme ve sahanın dikime hazır hale getirilmesinden sonra ilk fidanları burada vatandaşlarımızla birlikte dikeceğiz. Ancak bu bölgenin eski orman formuna dönüşmesi en az 20 yıl alacaktır.”

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ