İzmir.net.tr – İzmir Şehir Portalı

Orhanlı Vadisi’ne taş ocağı iznine tepki

İZMİR’in Seferihisar İlçesi’nde, erkence zeytininin merkezi Orhanlı Vadisi’ne taş ocağı yapılması için verilen ÇED olumlu kararı tepkiyle karşılandı.

Orhanlı Vadisi’ne taş ocağı yapılması için verilen ÇED olumlu kararı, halkın tepkisini çekti. Seferihisar Belediyesi’nin yaptığı çağrıyla köylüler, çevreciler ve sivil toplum örgütlerinin, 6 Mayıs Cumartesi günü bir araya gelerek, eylem yapacağı öğrenildi. Basın açıklamasıyla tepki gösterecek eylemcilerin, ayrıca bölgeye erkence zeytini fidanı dikeceği belirtildi.

Konuyu yargıya taşıyacaklarını söyleyen Seferihisar Belediye Başkanı CHP’li Tunç Soyer, “Sesimizin daha gür çıkması için tüm halkımızı bu doğa katliamına yol açacak karar karşısında tepki göstermeye davet ediyorum. Çok özel bir ürün olan erkence zeytinini yaşatmak, korumaya çalışmak yerine yok etmeyi, taş ocağı yapmayı düşünmek geleceğimizi karatacak bir karar. Bu kararın iptalini istiyoruz. İptal ettirene kadar da haklı haykırışımızı sürdüreceğiz. Tüm halkımızı bekliyoruz. İzmir’in dağlarında taş ocakları açmasın” dedi.

Seferihisar’ın kırsal mahallesi Orhanlı’daki eylemin saat 10.30’de yapılacağı, aynı gün ayrıca her cumartesi günü kurulacak olan ve sadece Orhanlı köylülerinin kendi ürettiklerini satacakları Orhanlı Doğal Pazarı’nın da açılışının gerçekleştirileceği belirtildi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ